جلوگیری از انتقال ویروس ایدز از مادر به جنین چانچه مادر مبتلا به ایدز باشد به منظور پیشگیری از ابتلا نوزاد به ایدز با پیشرفت علم وکشف داروهای جدید از طریق
انتقال-ایدز-از-مادر-به-نوزاد

جلوگیری از انتقال ویروس ایدز از مادر به جنین

جلوگیری از انتقال ویروس ایدز از مادر به جنین

زنان مبتلا به ایدز چگونه میتوانند باردار شوند

مادر شدن با وجود ابتلا به این بیماری غیرممکن نیست، بلکه به راهکارها و مراقبت‌های خطیری نیازمند است و بیمار باید پیش از تصمیم برای بارداری تا بعد از زایمان نیز اقدامات خاصی انجام دهد و از درمان‌های مختلف استفاده کند؛ یعنی با تجویز برخی داروها زنان مبتلا به ایدز می‌توانند مادر شدن را تجربه کنند و دیگر یاس و ناامیدی معنایی ندارد.

سالانه حدود ۱.۵ میلیون زن مبتلا به ویروس ایدز باردار می‌شوند که در صورت مصرف نکردن داروهای پیشگیری‌کننده از انتقال این ویروس، خطر انتقال بیماری به جنین بین ۱۵ تا ۴۵ درصد است. در سال ۲۰۱۱، حدود ۳۳۰ هزار کودک زیر ۱۵ سال به بیماری ایدز مبتلا شدند که حدود ۲۳۰ هزار تن از آنها جان خود را از دست داده‌اند. به‌طور تقریبی، تمام موارد ابتلای این کودکان به ویروس ایدز به دنبال انتقال این ویروس از مادر به کودک و جز تعدادی از آنها نیز که کودکان ساکن مناطق آفریقایی بوده‌اند.

تعداد کودکان سالم متولد شده از مادران مبتلا به ایدز

از سال ۱۹۹۵ تاکنون با اجرای طرح‌های پیشگیری، محققان و پزشکان توانسته‌اند از ابتلای ۳۵۰ هزار کودک به ایدز جلوگیری کنند و چنانچه این اقدامات در دسترس تمام زنان دنیا قرار داشت، از ابتلای هزاران کودک دیگر به ایدز پیشگیری می‌شد. بسیاری از کشورهای جهان سوم هنوز نتوانسته‌اند راهکارهای پیشگیرانه‌ای که سازمان بهداشت جهانی درخصوص مبتلایان به ایدز ارائه می‌دهد، اجرا کنند و از این رو آمار مبتلایان به این بیماری در این قبیل کشورها همچنان بالاست. برای مثال استفاده از نوعی داروی ضدویروسی که در حال حاضر سازمان بهداشت جهانی برای زنان مبتلا به ایدز تائید نکرده، همچنان در برخی کشورها مانند هند، مصر، کنیا، هاییتی، اوگاندا، چین و ویتنام استفاده می‌شود.

کاندوم-تنها-راه-جلوگیری-از-ایدز

محققان پیش از این تصور می‌کردند زنان مبتلا به ایدز برای همیشه از مادر شدن محروم هستند و نتیجه بارداری آنها به‌طور قطع به معنای تولد نوزادانی مبتلا به ایدز خواهد بود؛ ولی مطالعاتی که طی سال‌های اخیر انجام گرفته نشان می‌دهد خطر انتقال ویروس ایدز از مادر به نوزاد در زنان مبتلا به ایدزی که پیش از اقدام به بارداری تحت نظر پزشک باشند و داروهای خاصی مصرف کنند، کاهش زیادی یافته و آنها نیز می‌توانند طعم شیرین مادر شدن را تجربه کنند. آمارها حاکی از آن است که بیشترین شمار کودکان مبتلا به ایدز را نوزادان متولدشده از مادران مبتلا تشکیل می‌دهند. معمولا داروهایی که برای این گروه از زنان استفاده می‌شود، با کاهش تعداد ویروس‌های اچ‌آی‌وی در بدن مادر، خطر انتقال این ویروس را از مادر به جنین کم می‌کنند. ویروس ایدز از طریق بند ناف از مادر به جنین منتقل می‌شود. داروهایی که در چنین شرایطی به کار می‌رود، از انتقال این ویروس حتی در زمان زایمان نیز جلوگیری می‌کند.

بیشتر بدانید:

هفده تا از علائم اولیه بارداری برای تشخیص سریع حاملگی

چند روز بعد از رابطه ی جنسی میشه با آزمایش خون حامگی را تشخیص داد ؟

ده تا از علت های رایج تاخیر در زمان پریود شدن

از کاندوم های زنانه بیشتر بدانید +عکس

جلوگیری از انتقال ویروس ایدز از مادر به جنین

خود-داری-از-رفتارهای-جنسی-پر-خطر

 

 

نحوه پیشگیری از انتقال ایدز در دوران حاملگی

محققان بر این باورند که زنان باردار مبتلا به ایدز به‌صورت کاملا ایمن می‌توانند در دوران حاملگی از داروهای ضدایدز استفاده کنند و حتی پزشکان قادرند با توجه به نیاز بیمار، مقدار دارو را کم یا زیاد کنند. برخی زنان نیز پیش از حاملگی از داروهای اچ‌آی‌وی استفاده کرده‌اند و پزشکان بر این باورند که بهتر است این روند حتما در دوران بارداری نیز ادامه یابد تا از انتقال ویروس اچ‌آی‌وی از مادر به جنین جلوگیری شود؛ ولی به دلیل تغییر در فرایند پردازش این داروها در بدن طی دوران بارداری، مقدار مصرف آنها تغییر خواهد کرد. پس از زایمان نیز پزشکان برای کاهش خطر انتقال ویروس ایدز از مادر به نوزاد، این دارو را برای نوزادان تجویز می‌کنند.

بیشتر بدانید:

فیلم آموزش صحیح استفاده از بی بی چک برای تست بارداری

آیا تعداد زیاد نزدیکی جنسی باعث کاهش اسپرم و شانس بارداری میشود ؟

یک مورد بارداری با وجود پرده بکارت در هر ۲۰۰ زن جوان !!

در مورد چسبندگی لوله های رحم بیشتر بدانید

جلو گیری از انتقال ویروس ایدز از مادر به جنین

ایدز-قابل-کنترل-است

 

 

داروهای مورد استفاده در دوران بارداری

در دوران بارداری معمولا از ترکیبی از درمان‌های دارویی ضدویروس اچ‌آی‌وی استفاده می‌شود. داروهای تجویزی در این برهه در سه‌ماهه دوم بارداری آغاز و تا پایان ۹ ماه و حتی زایمان نیز ادامه پیدا می‌کند. عوارض این قبیل داروها عبارتند از: کاهش سلول های سفید و قرمز همچنین حالت تهوع و استفراغ

تا سال ۲۰۰۵، شمار نوزادان مبتلا به اچ‌آی‌وی تا ۲۰ درصد کاهش و این روند تا سال ۲۰۱۰ به ۵۰ درصد رسید و این موضوع می‌تواند بخوبی بیانگر این قضیه باشد که زنان باردار مبتلا به ایدز با دسترسی به انواع خدمات درمانی، مشاوره‌ای و مراقبتی توانسته‌اند فرزندان سالمی به دنیا بیاورند. شواهد حاکی از آن است که استفاده از روش سزارین برای زایمان زنان مبتلا به ایدز راهکار مناسب‌تری است و خطر انتقالHivرا کاهش می‌دهد.

چه مواردی باعث تشدید انتقال ویروس می شود

محققان بر این باورند که رعایت نکردن برخی اصول در زنان باردار مبتلا به ایدز، ممکن است خطر انتقال این ویروس را به نوزادان‌شان افزایش دهد. عواملی مانند مصرف دخانیات مصرف مواد مخدر، کمبود ویتامین A، سوءتغذیه، برخی عوامل مرتبط با زایمان و نیز تغذیه نوزاد با شیر مادر ممکن است خطر انتقال ویروس را به نوزاد افزایش دهد، بنابراین مادران مبتلایی که قصد بارداری دارند باید از ماه‌ها قبل تحت نظر پزشکان و مشاوره‌های متخصصان مراحل طبیعی زایمان را سپری کنند. همچنین مصرف مکمل‌های آهن و تامین کمبود انواع ویتامین‌ها و قرار داشتن در وزن طبیعی طی دوران بارداری از راهکارهای مراقبتی به شمار می‌رود.

بیشتر بدانید:

افزایش قدرت نعوظ آلت با سلامت نگه داشتن لثه !

علل شایع سقط جنین در بانوان و روش های پیشگیری از آن

ده تا از دانستی های جنسی عجیب که خوبه بدونید !

 

 

 

احتمال ابتلا به ایدز در نوزادان چقدر است

اگر مادران مبتلا به ایدز از درمان‌های موجود استفاده نکنند، نوزادان آنها به احتمال ۲۵ درصد در معرض ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی قرار دارند؛ ولی با ادامه روند درمان و پیشگیری، این احتمال به ۲ درصد کاهش می‌یابد. به گفته پزشکان، بهترین روش درمانی برای زنان باردار مبتلا به ایدز استفاده از روش‌های مراقبتی چندمنظوره جهت کاهش خطر انتقال ویروس ایدز به جنین است. در این روش می‌توان به ترکیبی از اقدامات پزشکی و درمانی، روان‌شناختی، اقدامات اجتماعی و کاربردی اشاره کرد. بیشتر این راهکارها معمولا تا پس از زایمان نیز ادامه می‌یابد. از آنجا که تغذیه نوزاد با شیر مادر در ۱۵ درصد موارد علت انتقال ویروس اچ‌آی‌وی از مادر مبتلا به نوزاد محسوب می‌شود، پزشکان توصیه می‌کنند مادران از این کار خودداری و به روش‌های دیگر نوزاد خود را تغذیه کنند. البته به گفته محققان، مدت شیردهی به نوزاد نقش مهمی در احتمال انتقال ویروس از مادر به نوزاد دارد. در واقع، اگر تغذیه با شیر مادر ۲۴ ماه یا بیشتر ادامه داشته باشد، احتمال انتقال این ویروس بشدت افزایش می‌یابد

بیشتر بدانید:

تفاوت آلت تناسلی مردانه ختنه شده و نشده در ابتلا به ایدز

چند تا قرص معمولی کاره قرص اورژانسی ضد بارداری رو انجام میده ؟

بررسی افزایش حجم و سایز آلت تناسلی در مردان

 

منبع:راستینه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد